Komory chłodnicze to pomieszczenia, w których utrzymywana jest określona niska temperatura. Wskazania termometru wewnątrz komory będą zależały przede wszystkim od jej przeznaczenia. Inną temperaturę utrzymuje się w komorach przeznaczonych do przechowywania żywności świeżej, inną w przypadku mrożonek. Analogicznie komory chłodnicze dzieli się na chłodnicze, mroźnicze i mroźnicze głębokiego mrożenia. Ze względu na swoje właściwości komory chłodnicze są powszechnie wykorzystywane w gastronomii – od firm produkcyjnych i przetwórczych, przez magazyny i sklepy obsługujące żywność, aż po restauracje. Jaki wpływ ma zastosowanie komór chłodniczych na jakość żywności?
Niska temperatura a żywność świeża
Temperatura to jeden z najbardziej popularnych sposobów na zachowanie żywności. Obniżając temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni możemy przedłużyć czas, w którym warzywa i owoce zachowują świeżość i apetyczny wygląd. Niska temperatura spowalnia procesy dojrzewania owoców, tym samym umożliwiając nie tylko ich przechowywanie, ale również transportowanie na duże odległości. Oczywiście, niska temperatura sprzyja nie tylko warzywom i owocom. Pozwala również zachować świeżość w przypadku produktów mlecznych i wyrobów wędliniarskich. Jest nieodzowna na działach spożywczych typu fresh, które stanowią świeżą alternatywę dla mrożonek przechowywanych w zamrażalnikach i mroźniach.
Komora chłodnicza dla gastronomii
W przypadku gastronomii sensu stricte niska temperatura ma za zadanie przede wszystkim zachować świeżość składników, a nierzadko również dań gotowych. Komory chłodnicze bardzo dobrze sprawdzają się również do przechowywania ciast i deserów. Warto przy tym pamiętać, że mimo panującej w pomieszczeniu niskiej temperatury cząsteczki odpowiedzialne za transmisję zapachów i aromatów mogą się przemieszczać powodując zmianę smaku czy zapachu danego dania. Dlatego warto przestrzegać zasad dotyczących przeznaczenia komór chłodzenia, jednocześnie stosując dodatkowe formy zabezpieczenia.