Niewystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania produktów wymagających odpowiednich warunków termicznych to problem, z którym boryka się wiele firm na pewnym etapie swojej działalności. Szczególnie w branżach gastronomicznej i przetwórstwa spożywczego zwykłe meble chłodnicze z czasem zapewniają zbyt mało miejsca. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest montaż chłodni. Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy.
Opłacalność chłodni
Chłodnia, zwana też komorą chłodniczą, to nic innego jak pomieszczenie służące do przechowywania produktów w niskiej temperaturze. Biorąc pod uwagę jej ogólną przestrzeń przechowalniczą i ilość zajmowanego przez nią miejsca, w porównaniu do tradycyjnych mebli chłodniczych, zapewnia znacznie większe możliwości.
To, co szczególnie ważne w przypadku komory chłodniczej to także niższe koszty utrzymania. Przechowywanie takiej samej ilości produktów jest tańsze w jednej chłodni niż w kilku mniejszych meblach. Wynika to głównie z mniejszego zapotrzebowania energetycznego komory chłodniczej.
Co więcej, chłodnie wyposażone są często w praktyczne systemy i alarmy. W przypadku wystąpienia awarii komora natychmiast o niej powiadomi, co pomoże zapobiec zepsuciu się towaru, a tym samym kosztownym stratom. To wszystko sprawia, że chłodnie są znacznie rozsądniejszym i bardziej opłacalnym wyborem niż meble chłodnicze, szczególnie w przypadku dużych zakładów.
Montaż chłodni – co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?
Decydując się na montaż chłodni warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by w efekcie zapewniała ona odpowiednie warunki chłodnicze i służyła swoją funkcjonalnością przez długi czas. W przypadku montażu komory chłodniczej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dobór właściwej izolacji. Źle dobrana spowoduje wzrost wilgoci, to natomiast może nawet skutkować zagrzybieniem, a co za tym idzie – znacznym pogorszeniem jakości przechowywanych towarów. Sposobem na uniknięcie problemów z nadmierną wilgocią jest zastosowanie płyt warstwowych o odpowiednich parametrach, przede wszystkim właściwej grubości minimalnej.
To i inne kwestie warto uwzględnić już na etapie planowania budowy, przed rozpoczęciem montażu chłodni. Istotna jest także wolna przestrzeń między zewnętrzną stroną izolacji komory chłodniczej i kolejną przegrodą budowlaną, która pozwoli ścianom swobodnie “oddychać”. By mieć pewność, że cała konstrukcja spełnia wszelkie standardy jakości i funkcjonalności, a montaż chłodni zostanie wykonany prawidłowo, warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy.