Komora chłodnicza nazywana również chłodnią to zamknięta przestrzeń, w której panuje stała, niska temperatura. Chłodnie wykorzystuje się do przechowywania produktów wymagających magazynowania w niskiej temperaturze, jak i do realizacji określonych procesów technologicznych. Ze względu na swoją funkcjonalność chłodnie najczęściej znajdują zastosowanie w szerokorozumianym przemyśle spożywczym oraz branży gastronomicznej. Jak działa chłodnia? Na co warto zwracać uwagę przy jej budowie?
Wybór materiałów konstrukcyjnych, system budowy oraz zastosowane w chłodni systemy chłodzenia mają kluczowe znaczenie dla sprawności chłodni oraz kosztów jej eksploatacji. Dlatego decydując się na budowę nowej chłodni warto najpierw zapoznać się z technologiami oferowanymi przez rynek chłodniczy, a następnie wybrać tę, która będzie najbardziej optymalna dla naszego biznesu.
Budowa chłodni – komponenty
Zanim skupimy się na komponentach wykorzystywanych do budowy chłodni przypomnimy sobie rodzaje dostępnych komór chłodniczych. Dlaczego? Głównie dlatego, że to od przeznaczenia chłodni w dużej mierze zależy wybór komponentów. I tak, wyróżniamy:
- chłodnie (od 0 do +10oC),
- mroźnie (od -5 do -25oC),
- mroźnie głębokiego mrożenia (-30oC).
Makra TechnoCold specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu i konstruowaniu chłodni, które każdorazowo dostosowujemy do indywidualnych wymagań i potrzeb danego biznesu. Na uwadze mamy przy tym nie tylko konkretne wymagania procesu produkcyjnego, ale również warunki techniczne budynku. To pozwala nam tworzyć rozwiązania dostosowane do rozmaitych obiektów, czego nie dają nam gotowe chłodnie. Dlatego w przestrzeniach, w których – ze względu na ograniczenia metrażowe lub konstrukcyjne – nie możemy sobie pozwolić na ustawienie standardowej chłodni warto sięgnąć po rozwiązanie odznaczające się identyczną, a może nawet wyższą sprawnością, a jednocześnie umożliwiające konstruowanie kabin o niestandardowych kształtach i wymiarach.
Chłodnia modułowa – uniwersalna odpowiedź na niestandardowe potrzeby
Modułowa konstrukcja chłodni to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie bezkompromisowych rozwiązań dopasowanych od potrzeb klienta oraz warunków technicznych. Moduły, z których konstruuje się chłodnie posiadają specjalne zamki. Dzięki nim konstrukcja jest stabilna. W przypadku chłodni niezwykle istotna jest szczelność obudowy. Dlatego też mechanizm zamków powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby zagwarantować szczelność połączeń między modułami. W przeciwnym razie chłodnia będzie kosztowna w eksploatacji, ponieważ chłodne powietrze będzie się stale wydostawać na zewnątrz.
Bardzo ważnym elementem w budowie chłodni są drzwi. Drzwi do chłodni i mroźni powinny być szczelne, a zarazem bezpieczne dla użytkowników. Co to oznacza? Przede wszystkim w drzwiach do chłodni lub mroźni powinien znajdować się bezpieczny zamek. Bezpieczny zamek umożliwia otwarcie komory chłodzenia od środka, nawet jeśli drzwi zostały nieopatrznie zamknięte na klucz. To pozwala uniknąć groźnych, a nawet śmiertelnych wypadków spowodowanych przypadkowym zamknięciem pracownika w chłodni.