Drzwi chłodnicze - dlaczego pełnią tak ważną rolę?

Drzwi chłodnicze - dlaczego pełnią tak ważną rolę?

Chłodnia to przestrzeń oddzielona od otoczenia przy pomocy przegród odznaczających się dużą izolacyjnością cieplną i paroszczelnością. Przegrody stanowiące ściany i sufit chłodni muszą być szczelne, w przeciwnym razie utrzymanie zadanej niskiej temperatury wewnątrz może się okazać niezwykle energochłonne, a w rezultacie kosztowne. Jaką rolę w konstrukcji nowoczesnej chłodni odgrywają drzwi? Dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Drzwi chłodnicze to ruchoma przegroda, której zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza komory przed czynnikami z zewnątrz (w tym wypadku napływaniem ciepłego powietrza), a jednocześnie ułatwienie dostępu do środka. Drzwi chłodnicze dostępne są na rynku praktycznie we wszystkich wariantach – przesuwane i rozwierane, wahadłowe, automatycznie sterowane, z przejściem na kolejkę. To daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru rozwiązania, które zapewni odpowiednią funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz energooszczędność chłodni.

Dwie podstawowe funkcje drzwi chłodniczych

Drzwi chłodnicze stanowią  bardzo istotny element konstrukcji, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Przypadki zatrzaśnięcia w chłodni mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci pracownika. Żeby uniknąć takich sytuacji praktycznie wszystkie drzwi do chłodni i drzwi chłodnicze są obecnie wyposażane w bezpieczne zamki. Bezpieczny zamek umożliwia otwarcie komory od środka niezależnie od tego, czy drzwi zostały przypadkowo zatrzaśnięte, czy też zamknięte na klucz. I choć bezpieczny zamek jest obecnie już standardem, przed zamówieniem drzwi chłodniczych warto się upewnić, że został w nich zamontowany lub istnieje możliwość jego montażu we własnym zakresie.

Drugą niezwykle istotną rolą, jaką pełnią drzwi chłodnicze jest zabezpieczenie pomieszczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Zwracaliśmy już uwagę na to jak istotna jest szczelność konstrukcji ściennej i sufitowej. Szczelność w przypadku drzwi jest parametrem równie ważnym, a nawet ważniejszym. Ze względu na pełnioną funkcję – drzwi umożliwiają dostęp do wnętrza chłodni – są relatywnie często otwierane, dlatego obok odpowiedniego uszczelnienia samej przegrody drzwiowej, niezwykle istotne z perspektywy energooszczędnej pracy chłodni jest ograniczenie do minimum napływania do wnętrza ciepłego powietrza. W dużych chłodniach efekt ten uzyskuje się poprzez kurtyny powietrzne lub specjalne przedsionki. Tam, gdzie rozmiar chłodni nie pozwala na wydzielenie miejsca na przedsionek i montaż drugiej przegrody nierzadko jedynym zabezpieczeniem, przed ciepłem są drzwi główne. Żeby ich otwieranie wywierało jak najmniejszy wpływ na warunki panujące w pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na mechanizm pracy drzwi. W wielu przypadkach doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne, ponieważ są bardziej ergonomiczne i nie wymagają odsłaniania całego otworu za każdym razem, kiedy pracownik musi wejść do chłodni lub coś z niej wynieść. Bardzo dobrym wyborem okazują się również drzwi automatyczne, które ograniczają do minimum czas otwarcia przegrody.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)