Rodzaje systemów chłodniczych

Rodzaje systemów chłodniczych

Systemy chłodnicze mają za zadanie obniżanie temperatury określonego środowiska – obiektu, pomieszczenia, wydzielonej przestrzeni. Wykorzystuje się je do chłodzenia przestrzeni przechowywania, jak również w wybranych procesach technologicznych. Mnogość i różnorodność zastosowań systemów chłodniczych przekłada się na ich dywersyfikację. Różnią się one między sobą pod względem zastosowanego chłodziwa oraz zasady działania, a także maksymalnej mocy chłodniczej i średniego zapotrzebowania na energię. To sprawia, że wybór systemu chłodniczego dla danego obiektu nie powinien nastręczać nam większych trudności. Z drugiej strony nierzadko mamy możliwość skorzystania z więcej niż jednego systemu, co wymaga wyboru tego najbardziej optymalnego. Jakie rodzaje systemów chłodniczych są dostępne na rynku? Na co zwrócić uwagę wybierając system chłodniczy dla konkretnej inwestycji?

Chłodziarka sprężarkowa – najpopularniejsze urządzenie chłodnicze na rynku

Chłodziarka sprężarkowa to jedno z najpopularniejszych i niezmiennie najchętniej wybieranych przez inwestorów urządzeń. W rezultacie chłodziarki sprężarkowe stanowią nieodłączny element codziennego życia większości z nas. Można je spotkać w gospodarstwach domowych, obiektach biurowych i handlowych, a także licznych aplikacjach przemysłowych. Jak działa chłodziarka sprężarkowa?

Podstawą funkcjonowania chłodziarki sprężarkowej jest wykorzystywanie sprężarki i zasady obiegu Lindego. W urządzeniu zachodzi szereg przemian termodynamicznych, które wykorzystując różnicę ciśnień pomiędzy poszczególnymi elementami chłodziarki doprowadzają do schłodzenia czynnika termodynamicznego, a następnie obniżenia temperatury środowiska chłodzonego.

Chłodziarka magnetyczna – nowe rozwiązanie na rynku

Chłodziarka magnetyczna to wciąż nowe rozwiązanie na rynku systemów chłodzenia. W swoim działaniu wykorzystuje efekt magnetokaloryczny. Chłodziarki magnetyczne odznaczają się bardzo wysoką sprawnością, którą szacuje się na nawet 40% wyższą niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. To właśnie wysoka sprawność chłodziarek magnetycznych decyduje o ich popularności.

Chłodziarki termoelektryczna i termoakustyczna

Chłodziarka termoeletryczna działa w oparciu o tzw. efekt Poltiera, który polega na wydzielaniu lub pochłanianiu energii pod wpływem przepływu przez złącze prądu elektrycznego. W wyniku pochłaniania energii na jednym złączu i wydzielania na drugim powstaje pomiędzy nimi różnica temperatur.

Chłodziarka termoakustyczna to z kolei rozwiązanie, które działa w oparciu o efekt termoakustyczny, który wykorzystuje do transportowania ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o temperaturze wyższej.

Dodatkowo na rynku systemów chłodniczych możemy znaleźć Monobloki chłodnicze, które doskonale odpowiadają na potrzeby biznesów, w przypadku których profil działalności wymaga określonego zakresu temperatur. Monobloki to rozwiązania uniwersalne, które możemy stosować zarówno na ścianach komory chłodniczej, jak i na jej dachu.

Wybór systemu chłodniczego najlepiej skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam rozwiązanie odpowiadające wymaganiom miejsca pracy, jednocześnie wskazując system energooszczędny o wysokiej sprawności.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)